keypad son

Alarm Sistemi Nedir, Ne işe Yarar ?

Alarm sistemi, hırsızlık, gasp, soygun, tehdit, haneye tecavüz, yangın, sağlık sorunu gibi durumlarda başkalarını sizin imdadınıza çağıran elektronik güvenlik çözüm paketidir.

Ev veya işyerinizin konumuna,ihtiyaclarınıza, isteklerinize, içeridek yaşama tarzınıza ve bütçenize uygun olarak, tamamen size özel seçilmiş elektronik parçaların birbirleriyle entegre edilmesiyle oluşur. izinsiz girişleri algılar ve alarm verir.

Prensipte hırsızlık, izinsiz giriş gibi durumlarda sizi veya istendiği takdirde alarm haber alma merkezi araçılığı ile güvenlik birimlerini uyaracak olan alarm sistemleri günümüzün son teknolojisi ile üretilmiş olup, dışarıdan evinize veya işyerinize gelen bütün müdahalelere anında tepki verir.

Sadece hırsızlık durumlarında değil, istendiği takdirde yangın, duman, gaz kaçağı, su baskını, ısı değişimi durumlarında da sizi ve çevrenizi haberdar edebilecek özelliklere sahip olan sistemler, kendinizi güvende ve huzurlu hissetmenizi sağlar

Temel Güvenlik Sistemi Birimleri

Alarm Paneli 

Kullanılacak yerin büyüklüğüne göre ve hırsız girebileceği noktalara göre seçilmesi uygundur. 4 -8 -16 bölge gibi standart panellerin yanında 32 ve 64 bölgeye gidenleri de vardır.

Şifre Paneli (Keypad)

Kullanılacak olan yerlerde sisteme gerekli programın yüklenebilmesi, giriş ve çıkış işlemlerinde kullanıcıların kendine özgü şifreleri ile sistemin kullanımını sağlar.Genel olarak numaratik (Led Keypad) Ekranlı (Small Lcd Keypad ) ve Büyük Ekranlı (Big Lcd Keypad) göreselliğe ve kullanıcının isteğine göre seçilebilir.

Pır Dedektör

Hızsızların girebileceği noktalarda algılama yapıp santrale tetik verebilen bulunduğu alanı korumakla görevlendirilmiş dedektörlerdir.Bunların yerin durumuna ve ortamına göre hayvan algılamayan nemli ortam dış ortam gibi çeşitlendirilebilen ürünleri vardır.Kullanılacak alan için seçilecek olan pır dedektör çok önem içermektedir.

Manyetik Kontak

Genel olarak kapı, pencere ve panjur sistemlerinde kullanılır.Mıktatıslanma mantığı ile çalışır.İki parça bir birinden ayrıldığı zaman sisteme alarmı verir.Cam kapılarda manyetik kontak  tercih etmek çok doğru değildir.Daha çok kullanılacak olan yerde kapının mutlaka açıla bilecek olması gerekmektedir.

Harici Siren

Alarm sisteminde ki en caydırıcı üründür.Hırsızların gördüğünde gerçek ve sahte olabileceğini ayırdığı bulunan alan için girip girmemesine karar verdiği unsurdur.Alarm  anında hırsızları korkutucu ve uyarıcı sesiyle  alarm sistemine bağlı ürünlerden alarm geldiği durumda sesli ve ışıklı devreye giren uyarıcı bir üründür. Seçilecek olan sirenlerin mutlaka sabotaj koruması bulunmalıdır.

Panel ve Siren  Aküsü

Panel aküsü sistem üzerindeki ürünlerin elektrik kesintilerinde belli sürelere kadar çalışmasını sağlar.Sistem ile ilgili akülerin belli dönemlerde periyodik olarak kontrol edilip değiştirilmesinde fayda vardır.Kullanılan alarm paneline göre uygun değerde akü seçilmelidir.

Siren aküsü alarmın devreye girdiği çalma süresinde kullanılır.Ya da dış alandaki harici sirenin sabotaj içerikli kablosu kesildiğinde algılar ve çalışmasını sağlar.

Raporlama ve Bilgi Erişimi

Abonelerin isteği doğrultusunda(eğer olunursa), çeşitli hizmetler verilmekte ve raporlamalar yapmaktadır:

  • ” Sistemin açma/kapama saatlerinin raporlanması,
  • ” Sistemin hangi kullanıcılar tarafından, hangi tarih ve saatlerde açılıp kapandığının raporlanması,” Hangi tarihlerde ve hangi sebeplerle alarmın devreye girdiğinin raporlanması,
  • ” Telefon hattının kesildiğinin bildirilmesi,
  • ” Sistemde oluşan herhangi bir arızanın bildirilmesi,
  • ” Sistemin periyodik olarak kendini kontrol etmesi,
  • ” Yeni şifre verilmesi,
  • ” Sistemin kurulması,kapatılması,
  • ” Sadece yangın veya hırsız değil, aynı zamanda sağlık ile ilgili herhangi bir sorun yaşandığında da size İlgililerin ulaşmasının temin edilmesi.

Leave a comment