yazılı nvrlar

NVR KAYIT CİHAZI NEDİR ?

NVR cihazları kendilerine tanımlanmış IP kameraların görüntülerini alan, kaydeden ve işleyen cihazlardır. Bu cihazlar diğer bütün ağ aygıtları gibi bir IP numarasına sahiptirler. Herhangi bir web tarayıcısından cihazın IP numarasını yazarak NVR’ın web arayüzüne erişim sağlanabilir. Bu arayüzden ayarların tamamı yapılabilir, yeni IP kameralar cihaza tanımlanabilir. Bazı NVR kayıt cihazlarının istemci (Client) yazılımları da mevcuttuer. Bu yazılımlar ile NVR cihazına bağlanarak tanımlı IP kameraların görüntülerini izlemek, arşivlere ulaşmak ve ayarları değiştirmek mümkündür.
 
NVR cihazları depolama birimi olarak sabit disk kullanabildikleri gibi USB, E-SATA gibi yerel depolama birimlerini ya da NAS, iSCSi gibi ağ depolama birimlerini kullanabilen modelleri de vardır.

DVR KAYIT CİHAZI NEDİR ?

İngilizce Digital Video Recorder – Türkçe Sayısal görüntü kaydedici terimlerinin baş harflerinden üretilmiş bir kelimedir. DVR ismi o kadar yaygınlaşmış durumdadır ki Dünyada bir endüstri alanı olmuştur.
DVR (Digital Video Recorder – Dijital Video Kaydedici) Cihazlar, kameralardan alınan görüntülerin kaydedilmesini, izlenebilmesini ve yönetilebilmesini sağlayan cihazlardır. Güvenlik Kamera Sisteminin kurulmasının asıl ve en önemli amacı, riskli bölgelerde oluşması muhtemel olayların kayıt altında tutulması ve istendiği anda bu kayıtların izlenip gerektiğinde hukuki delil olarak kullanılabiliyor olmasıdır

DİJİTAL KAYIT CİHAZLARI NEDEN  KULLANILIR ?

NVR ve DVR’lar, tek bir lokasyondan birden fazla kamerayı yönetmek için oldukça idealdir.

  • Bu sistemler sayesinde normal bir kameranın SD karda depoladığı video sayısından daha fazlasını depolayabilirsiniz. Ayrıca daha uzun süreli videolar ya da HD kalitesinde videolar da depolayabilirsiniz.
  • Bu sistemlere alarm ve hareket algılayıcı sistemler kurabilirsiniz
  • Tek bir arayüzden her bir kameranın görüntülerini tekrar izleyebilir ve o görüntüleri analiz edebilirsiniz.

DİJİTAL KAYIT CİHAZLARI NERELERDE KULLANIR ?

Dijital kayıt cihazları; evler,işyerleri,ofisler gibi herhangi içinde bir kayıt kamerası bulunan her mekanda kullanılabilir, basit bir arayüz yazılımı içeren bu cihazların temel işlevi veri depolamaktır, içlerinde bulundurduğu yüksek kapasiteli diskler sayesinde uzun süreli kayıt işlemlerini kesintisiz gerçekleştirebilir.

Leave a comment