Güvenlik Kamerası Kurulumunda Dikkat Edilecek Hususlar
  • Kullanacağımız güvenlik kamerasının kaliteli olması sizlerin güvenliğini oldukça yüksek konuma getirecektir.
  • Yine kullanacağımız CCTV kablonun kaliteli olmalısı gerekir.
  • Mutlaka güvenlik kameralarını DVR cihaz ile kayıt etmesini sağlamanız gerekmektedir. Bilgisayara kayıt yapılan işlemler sizin güvenliğinizi risk altına sokacaktır.

Bunları biraz açmak gerekirse, öncelik olarak güvenlik kamera seçimine dikkat etmemiz gerekir. Malum piyasada oldukça ucuza satılan kameralar mevcut. Fakat bu kameraların çözünürlüğü, kalitesi oldukça düşüktür.

Güvenliğinizi üst seviyede tutumak istiyorsanız kaliteli kameraları tercih etmeniz gerekmektedir.

Kullanacağımız kablonun kalitesi de oldukça önemli rol oynamaktadır, kablo ne kadar kaliteli olursa görüntü taşıma sırasındaki yaşanacak bozukluk, parazit ve dalgalanma gibi sorunlarda en az seviyeye inmiş olacaktır.

Diğer bir husus olan kayıt cihazı seçimidir. Bir çok kullanıcı ucuza kaçmak için güvenlik kamera kayıtlarını bilgisayarına kayıt etmek ister. Fakat bu çok yanlış bir seçimdir. En sağlıklı yöntem DVR cihaz içerisine kayıt yapılandır.

Bilgisayar 7/24 açık kalması gerekir, bilgisayar da bir arıza meydana geldiği zaman otomatik olarak kayıt duracağı için güvenliğiniz risk altına girecektir. Elektirik kesintilerini hesaba bile katmıyorum.

Fakat DVR cihazın arıza verme olasılığı bilgisayara karşı oldukça düşüktür. Elektrik kesintisinden sonra bilgisayarınızı otomatik olarak açılmaz, ama DVR cihaz otomatik olarak çalışır ve kayıt yapmaya devam eder.

Tabii UPS kullanırsanız elektirik kesilse dahi, UPS den güç alarak cihaz çalışmaya devam eder. Benim önerim mutlaka UPS kullanmanız dan yana olacaktır.