IP Güvenlik Kameraları

IP Kamera’ lar son yıllarda teknolojiye paralel olarak gelişen izleme güvenlik sistemleridir. IP kamera lar Analog CCTV Sistemlerinden üstün özelliklere sahiptir. Analog kamera sistemlerinde yapamayacağımız birçok özelliği IP Kamera Sistemlerinde Rahatlıkla uygulayabiliriz. IP Kamera Sistemleri Analog kamera sistemlerine göre çok büyük kablolama kolaylığı sağlamaktadır.

ip-kamera

Analog kamera sistemlerinde her kamera için bir adet Koaksiyel kablo ve bir adet kamerayı beslemeye yarayan enerji kablosu çekilmek zorunludur. İp Kamera da ise kamera ya 1 adet cat5 veya cat6 kablosu çekilmesi yeterlidir. IP kamera lar hem görüntü alışverişini hemde enerji ihtiyacını aynı Cat5 kablo üzerinden sağlayabilmektedir.(PoE Özelliği ile) IP kamera ya tek kablo çekilmesi hem maliyetlerden hemde zamandan tasarruf etmemizi sağlamaktadır.Bu özelliğide ip kamera sistemlerinin tercih edilmesinin en büyük nedenlerinden biridir.

IP kamera sistemlerinde kamera sistemi kurulacak bölgede hazır data kablolaması mevcut olması durumunda işler çok daha kolaylaşmaktadır. Bu durumda yapacak olduğumuz işlem kamera dan en yakın Network bağlantı naktasına bir adet cat5 veya cat6 data kablosunu çekmek ve network’ a kamerayı bağlamaktır. Takmış olduğunuz IP kamera’ nın network yazılımından kolaylıkla sisteme kamerayı tanıtabilirsiniz.

 

 

IP kamera sistemleri ile görüntü içerik analizi ve akıllı gözetim sistemi yapılabilmektedir.Görüntü içerik analizi ve akıllı gözetim sistemleri sayesinde kameranın gördüğü bölgeye ait akıllı içerik analiz sistemleri yapılabilmektedir. Görüntü içerik analizi ve akıllı gözetim sistemleri ile bir bölgeye bırakılan bir cisim veya birbölgeden bir cismin alınması garip hareketler yapan cisimler,kişilerin sayılması ve buna benzer birçok akıllı içerik analizi yapılabilmektedir.Ayrıca Görüntü içerik analiz ve akıllı gözetim sistemleri 7 gün 24 saat kesintisiz çalışabilmektedir.Bu sistemler sistemi takip eden operatörler gibi yorulmazlar veya dikkatleri dağılmaz.

 

IP kamera lar da sistemin genişlemesi çok kolaydır.Analog kamera sistemlerinde olduğu gibi sonradan ilave edilecek kameralar için DVR veya diyer aksamlara gereksinimleri asla olmaz.

IP güvenlik kamerası takılır ve sisteme tanıtılır ve kamera kolaylıkla kullanıma hazır hale gelebilir. Bütün bunlara bakıldığında bugün ücretleri Analog kameralardan fazla olsa bile gelecekte ip kameraların en çok tercih edilecek kameralar olacaklarını tahmin etmek çok kolaydır.

 

Eğer IP güvenlik kamerası kullanmayı düşünüyorsanız doğru yoldasınız diye söyleyebiliriz. Özellikle büyük yerlerde sayı arttığı için fiyatlarında ciddi düşmeler meydana gelecektir. Analog sistemde herbir kamera için koaksiyel kablo ve buna ilave olarak enerji kablosu çekilmesi gerekmektedir. Ip kamera sistemlerinde ise sadece Cat5 veya Cat6 ile kablolama sorunu giderilmektedir.

Bir diğer konu ise analog kameralarda kamera çözünürlüğü en fazla 600-700TVL sevilerinde olabilirken ip kamera sistemlerinde kamera çözünürlüğü megapixel seviyelerde olabilmektedir. 1,3 megapixel,2,5,8 vb. megapixel sevilerde anaog kameranın 10 katı daha kaliteli görüntüler elde edilebilmektedir. Günümüzde megapixel ip kameralar kullanım açısından revaçtadır.