apicam 4 lü açıklamalı

IP KAMERA NEDİR ?

IP Kamera, güvenlik amaçlı ayrıca video kaydı tutmak amacıyla kullanılır. İp kameralar ile alınan video kaydı, bir yazılım yardımıyla bilgisayar ortamında saklanabilmektedir. Dvr kayıt cihazı üzerinde de saklanabilmektedir.
IP kameralar da analog CCTV kameraların ve yayıncılık sektörünün standartları üzerinde çalışmaktadır. IP kameraların, router veya ev/ofis kullanımına uygun modemler üzerinde kullanmakta olduğu port ya da portların açılması(yönlendirilmesi) ile internet bağlantısı bulunan heryerden izlenebilmesi ve yönetilebilmesi mümkündür.
IP Kamera, en ileri teknolojiye sahip kamera sistemidir. İp Kameralar mekanının canlı ve sesli olarak bulunduğunuz heryerden bilgisayarınız, laptopunuz, cep telefonunuz ve Ipad ‘nizden rahatlıkla izleyebileceğiniz bir sistemdir.

IP KAMERA NERELERDE KULLANILIR ?

 • Hırsızlık gibi olayların kayıt altına alınmasında
 • Bahçe, arsa veya bina Çevrelerinde güvenliği sağlamak için
 • Sürekli gözetim gerektiren yerlerde yaşanabilecek olaylarda adli delil oluşturmasında
 • Personelin yaptığı çalışmaların izlenmesinde
 • Müşteriyle yapılan görüşme ve iletişimin kontrolünde
 • Evlerdeki bebek bakıcısı, temizlik vb. görevlilerin kontrolünde
 • Kasadaki para hareketlerinin izlenmesinde
 • Mağaza rafları ve depolardaki ürünlerin takibi işinde
 • Okullarda Öğrencilerin tavır, hareket ve birbirleriyle olan iletişiminin izlenmesi işinde
 • Yemekhane ve kantinlerin kontrol edilmesi işinde
 • Toplu taşıma araçlarında yolcu, şoför, muavin ve hosteslerin kontrolünde
 • Fabrika ve üretim tesislerindeki makinelerin doğru çalışmasının kontrolünde

 NEDEN IP KAMERA ? 

Megapiksel Çözünürlük

Sadece ip kamera teknolojisi ile mümkün olabilen megapiksel görüntü kalitesi sayesinde CIF formatın 16 katı daha büyük bir görüntü elde etmek mümkündür. Bu da günümüz analog kameralarının aldığı görüntünün en az 4, en fazla 16 katı kadar bir netlik anlamına geliyor.

POE (Power Over Network Ağ Kablosu Üzerinden Enerji)

Bu özellik sayesinde kameralar sadece Ağ Kablosu kullanılarak beslenebilir ve ilave bir enerji kablosuna gereksinim duymazlar. Böylece gereksiz kablo kirliliği ortadan kalkarak tek noktadan sağlıklı bir enerji dağılımı uygulanır.Kameralara bağlı network switch de Power Over özelliği olması gerekir yada harici Power Over adaptörler kullanılmalıdır.

Entegre Ses

Kameraların üzerinde ses desteği mevcut olup iki yönlü ses iletişimi mümkündür. Kameranın yanına konarak ses çıkışına bağlanan bir hoparlör düzeneği ile kameranın montaj yapıldığı alana hitap etmek ve oradaki sesleri, kamera üzerindeki bütünleşik mikrofondan yada kamera ses girişine bağlanan mikrofondan dinlemek mümkündür.

PTZ Kameralar için Tek Kablo İmkanı

PIZ kameralar için gerekli enerji, görüntü ve kontrol amaçlı kullanılan üç ayrı kablo yerine tek bir kablo ile yine kablo kirliliğinden ve projelerde çok önemli işçilik ve kablolama maliyetlerini ortadan kaldırır.

Esneklik

Analog cctv sistemlerindeki kamera adet kapasitesi ( 4,8,16,32 kanal maximum ) sınırlıdır, ip sitemlerde bu adetler aşılmıştır. NVR Kayıt cihazlarına yada ip kamera serverlarına ( cihaz özelliğine göre ) 256 adete kadar ip kamera bağlanılma özelliği vardır.

Leave a comment