yazılı 2

Headend Sistemi Nedir ?

Headent merkezi sistem Sitelerde, Otellerde Çok kullanıcıların olduğu heryerde kullanılan bir sistemdir. Headent sistemi bir merkeze kurulur.Headent sistemde kanallar sınırlıdır istenilen kanallar kullanıcıları tarafından seçilir sistem kurulur ve bu merkezden tek kablo üzerinden kullanıcılarına bölünerek verilir kullanıcılar evlerinde bağımsız olarak birden fazla TV izleyebilirler.Headent Sistem merkezinde nekadar kanal varsa her kanal için bir Receiver var anlamına gelir ve TV tünerlerinde S 04 den S41 ve VHF III 5 de 12 bantlar arasında yayın gönderilir evlerde kabloyu direk TV ye takarak seyretme imkanı verir.Sistem birkere kurulduktan sonra istediğiniz kadar aboneye yayın verebilirsiniz bu merkezden sonra yayın zayıfladığı yerde Yükseltici ile güçlendirerek devam edebilirsiniz. 

 

Headend Sisteminin Avantajları

  • Kullanıcıların belirlenen kanalları seyretmesine olanak sağlar.
  • Headent sistemlerde kanal sayısı ilk başta belirlenir ve daha sonra geliştirmeye uygundur.
  • Çatı ekipmanları dışında oluşacak problemlerde kanal bazlı sorunlar yaşanabilir. Tüm sistem etkilenmez
  • Headent ‘in  merkezi yapısı sayesinde oluşabilecek arızaların tespiti kolaydır.
  • Arızalar genellikle merkezi sistem odasında çözülür. Kullanıcı birimler rahatsız edilmez.
  • Headent Kurulum ve bakımları diğer sistemlere göre çok daha hesaplıdır.

Headend sistemi kaça ayrılır ?

Head-end (SMA TV) sisteminin çeşitlerini analog ve sayısal olarak çeşitlendirebiliriz.Burada yayın sistemi önemlidir. Hangi yayın sistemi kullanılırsa Head-end sistemi ona göre seçilmelidir. Son çıkan teknolojide artık sayısal yayıncılık daha gözde olduğu için bu sistem kullanılmaktadır.Head-end sistemlerini ayrıca kullanıcı sayısına göre de çeşitlendirmek mümkündür.
Burada abone sayısına göre sınıflandırma yapmak mümkündür. Bazı yerlerde 30 abone yeterli olurken sitelerde 3000 ‘ e kadar çıkmak mümkündür.Ayrıca kullanılan modülatör tipine göre de çeşitlendirme olabilmektedir. Burada datek yan bant ve çift yan bant olmak üzere iki çeşit söylenebilir. Bununla ilgili şu ana kadar daha çok anlatılan tip tek yan bant tipidir.Bağlantı yapısını incelerken sistemi bir bütün olarak değerlendirmek gerekmektedir.Çanak antenden başlayarak yükselticiye gelene kadar elemanlar incelenmelidir..HEAD-END dağıtım sisteminde sinyalin kalitesini, sistemin bütün parçaları ayrı ayrı etkilemektedir. 

Leave a comment