Akıllı yapısal kablolama çözümlerinde

MNC Elektronik olarak her firmaya ihtiyaçları doğrultusunda çözümler sunarak sorunsuz bir dijital sistem kurmaktayız. Fiber optik, Wi-Fi, Cat6 Network, CCTV ve kabin çözümleri başta olmak üzere yapılarınızın akıllı sistemlerle donatılması için gerekli tüm hizmetleri en kaliteli ürünleri en uygun şartlarla sunmaktayız.

Yapısal kablolama sistemi, bina ve kampüslerde telekomünikasyon kablolama altyapısının bi dizi standardize edilmiş veya yapılandırılmış alt sistemlerden oluşmasıdır. Bu sistemin başında bir veya birkaç server sistem bulunur. Bu serverlar ile internet altyapısını, wifi dağılımı, firewall, kamera ve alarm güvenlik sistemleri gibi ana sistemler ile bahçe , otopark, bina içi gaz, duman vb diğer sistemlerin tamamının sorunsuz çalışması kablolama sisteminin iyi yapılması, cihazların doğru kurulmuş olması ile doğrudan alakalıdır.

Günümüzde network altyapı sistemleri sert CAT6 kablolar ve fiber optik kablolar ile sağlanmaktadır. Fiber optik kablolar serverların ve internet bağlantısının daha hızlı daha sorunsuz olmasını sağlarken CAT6 kablolar network cihazlarının birbirine bağlanmasını sağlamaktadır. Network içerisindeki bağlantı yavaşlıkları ve kopuklukların tamamı kablolama sistemi yüzünden olmaktadır.

Bu sebeple kablolama altyapısı en baştan iyi düşünüp iyi tasarlanıp her ihtimal göz önünde bulundurulup yapılmalı ve uzun yıllar kullanılmalıdır. Yapılacak kablolama da dikkat edilmesi gereken hususlar;

-Network kabloları uygulama alanına göre UTP, STP yada fiber optik olmalıdır,

-Network kabloları Cat6 desteklemelidir

-Uygulama alanına göre zemin yükseltme  yapılmalıdır. Fazlalık kalması gereken kabloların yükseltilmiş zemin içerisinde muhafaza edilip hem zarar görmeleri hem de çirkin görüntünün önüne geçilmelidir.

-Kullanılan tüm network kabloların kullanıcı kısmı mutlaka bir network prizinde sonlandırılmalıdır. Diğer uçlar ise toplandığı kabinde kablolar Patch Panel içerisine aynı sıra ile monte edilmelidir ve kabin içerisine muhakkak patch panelde hangi uç nerede sonlandırıldığına dair bir açıklama yapıştırılmalıdır.

-Network ve telekomünikasyon projelendirme işlerinde mutlaka elektrik altyapısı gözden geçirilmeli,  topraklama sistemi kontrol edilip, toprak voltaj seviyelerine dikkat edilmelidir.

Doğru tasarım ve kablolamada temel prensip ilk baştan genişleyebilir ve uzun yıllar kullanılabilir bir altyapı hazırlamaktır. Bir çok firma sahibi ve yetkilisi şirketin ne kadar büyüyeceğini, kaç personele ulaşacağını tahmin edememektedir. Bunun için MNC Elektronik firma sahibi ve yetkilileri ile uğraşacakları sektörde ne kadar çok iş dalına gireceğine dair bir görüşme yaptıktan sonra tecrübelerimiz ile bir fizibilite çalışması sonucu ortalama 5 – 10 yıl içerisinde gerçekleşecek tüm büyüme ihtimalleri dahilinde bir tasarım ve kablolama hizmeti sunulur. Kullanılan ürünler ne kadar kaliteli olursa olsun eğer uygulayıcı teknisyenler kalitesiz ise sonuç yine de kötü olacaktır. MNC Elektronik olarak tüm personellerimizi deneyimli ve teknik becerisi yüksek kişilerden seçip, gelişen teknolojilere göre personellerimizin gereken eğitimleri almalarını da sağlamaktayız. İş ne kadar kaliteli olursa olsun eğer işin sonunda tüm kablolama sisteminde hangi kablo nereye hangi uca gittiğine dair doküman hazırlanmaz ve gerektiği anda BT çalışanlarının ulaşabileceği bir yerde olmazsa ileride kısmi olan bir sorun zamanla büyüyecektir.